Bylo vám dlouhodobě zle? Šli jste k lékaři a slyšeli jste diagnózu:

 

DEPRESE? Úzkostná, depresivní porucha, BAP? Porucha osobnosti?

Dali vám léky a předepsali terapie. Pomohlo to?
Také mi bylo zle.
A také jsem šla k doktorovi.
Prášky jsem po prvním pokusu odmítla brát.
Bylo mí po nich zle.
Jako dnes vidím. Stojím v autobuse. Venku je léto, které nevnímám. Je mi něco přes 24 let. Držím se tyče, abych neupadla. Cítím se tupá, prázdná, tak nějak mimo. Naprosto odpojená od sebe. Vůbec nevnímám realitu. A i když to předtím bylo šílený, tak TOHLE je, jak kdybych byla poškozený stroj. A to fakt ne!

Kroky na cestě z deprese

1. Pochopení a přijetí sebe samé

 „Ty to moc řešíš. Ty o tom moc přemýšlíš. Ty to moc prožíváš. Ty jsi vztahovačná a přecitlivělá!“

Slýchali jste to také? Názory, které vás vedou k pochybám o sobě, o vaší hodnotě a vašem místě ve světě? Možná také přemýšlíte nad věcmi hlouběji, protože vás to zajímá. A možná prožíváte věci intenzivněji, protože jste plní vášně. Možná jste také citliví na energie lidí kolem sebe – a to je dar, nikoli prokletí. JSEM V POŘÁDKU TAKOVÁ, JAKÁ JSEM A STEJNĚ TAK JSTE V POŘÁDKU VY. Jsem MAVEN, WARRIOR, PERFORMER A ADVENTURER. Viz testy osobnosti. Test osobnosti zdarma, popisy typů osobností, rady v oblasti vztahů a kariéry | 16Personalities  a test pro zjištění Vašeho poslání – Home – Sparketype.

Fakt, že jsem odlišná od ostatních, neznamená, že se mám potlačovat. Naopak všichni máme přijmout svoji jedinečnost. To, že situace vnímám a prožívám jinak než ostatní a že o nich přemýšlím jinak, neznačí, že jsem jiná ve špatném slova smyslu. Neznamená to, že jsem nemocná nebo že nejsem v pořádku taková, jaká jsem. Právě naopak. Jen jsem na to, stejně jako mnozí z vás, na chvíli zapomněla a myslela si, že nejsem dost dobrá.

2. Naučení se (přeučení) myslet pozitivně a mluvit sama se sebou pozitivně.

Zaměřovat se na vše pozitivní a úplné vynechání negativ.

To bych nedokázala bez vedení. Bez inspirace. Bez vzorů. Bez knih. Bez mentorů. Tony Robbins. Marisa Peer, Norman Vincent Peel a jeho kniha MOC POZITIVNÍHO MYŠLENÍ. Xy motivačních videí. Atd. V tuto chvíli mohu zodpovědně říct, že na co myslím a co říkám, z velké části vytváří moji realitu. PROČ? Protože to, na co myslím a čemu věřím ovlivňuje hladinu mojí energie. A když je hladina mojí energie vysoko, moje pocity jsou příjemné a hormony v těle jsou v příjemné rovnováze, tak úplně jinak vstupuji do vztahů, úplně jinak tvořím a tím pádem mám úplně jiné výsledky ;).

3. Následný rozvoj mého talentu a prospívání lidem.

Trvalo mi DLOUHO, než jsem přišla na to, proč tu jsem. Jaký mám talent, jak ho mám rozvíjet a jak pomocí toho talentu obohacovat životy druhých. Všichni jsme tady jako buňky jednoho velkého, vesmírného organismu. A každý máme svoji funkci. Pohlreich vaří. A věřím, že vaří skvěle. Tereza Ramba zase skvěle hraje, chytí nás za srdce, předá poselství. Paolo Coelho píše úžasné příběhy. Řidič autobusu denně přepraví stovky lidí tam, kam potřebují. Usměvavá prodavačka obslouží denně tisíce lidí a může jim svým úsměvem a popřáním hezkého dne ten den i „zkrásnit“ :). Všichni jsme správně tam, kde jsme, pokud se tam dobře cítíme. Pokud nám to, co děláme, jde poměrně lehce a pokud nás alespoň trochu baví. A já? Já pomáhám lidem cítit se lépe, než se cítili. Věřit, že mohou žít spokojeně a nacházet způsoby, jak to udělat. Co baví Vás a co prospěšného děláte pro ostatní lidi Vy?

4. Starání se o sebe. Nalezení rovnováhy. Mezi prací a aktivitami ve volném čase, které mě baví.

I tady jsem měla rezervy. Tvořila jsem webové stránky dlouho do noci a druhý den byla protivná a unavená. Neuměla jsem si hlídat rovnováhu výdeje a příjmu energie. Něco se nepovedlo nebo to bylo náročné a já díky nedostatku rovnováhy a energie upadala zpět do depresí. Vzdávala jsem věci, protože jsem neměla energii a taky podporu! Takže jsem začala striktně dodržovat přísun procházek, alespoň jednoho teplého jídla denně (protože vím, že mi to prospívá a když vynechávám, hned je to vidět na „teploměru“ mé energie i nálady), jednou či dvakrát týdně sport s přáteli, denně kontakt s někým s přátel – zeptat se, jak se má…. ). Všichni máme své specifické potřeby – své nabíječky :). A je opravdu prospěšné udržovat se „nabití“. Protože potom je mnohem těžší padat do depresivních stavů bezmoci.

5. Kontakt s lidmi a budování sítě přátel. Se kterými se cítím skvěle (sama sebou), na které se mohu kdykoliv obrátit. Se kterými mě baví trávit volný čas, a kteří si váží mého zájmu a podpory.

Bez přátel není života. Bez přátel je život chudý. Bez přátel se necítím tolik živá. Někdo nemusí mít velkou potřebu kontaktu s lidmi. Někdo si vystačí s rodinou. Někdo s jedním, či dvěma blízkými lidmi. Někdo je rád sám. Třeba v přírodě. Opět je to velmi individuální. Já potřebuji čas o samotě i čas s rodinou a přáteli. Mít rovnováhu. Důležité je sám sebe znát. Přijmout své potřeby a hodnoty jako důležité a věnovat se tomu, co vím, že pro mě má smysl a činí mě to spokojeným. Potom je deprese bez šance.

Pro další info a pomoc s jakýmkoliv z výše uvedených témat mě prosím neváhejte kontaktovat.

by Věra Nekvindová

Koučka, lektorka a terapeutka specializující se na vztahy, zdraví a osobní rozvoj. 14 let zkušeností a práce s klienty. Ve volném čase sport, cestování, vzdělávání. Pracovní motto: "Trápení se změní, když změníte úhel pohledu. Hledejte ve všem to dobré a to dobré naleznete."