Témata, která se mohou týkat nových konců nebo začátků a při nichž můžete koučink využít:
- chci změnu, ale nevěřím si, že to dokážu
- rozchod, hledání životního partnera
- dilema – práce či rodina
- mám několik možností, co dělat, ale nedokážu se rozhodnout
- úvahy o změně zaměstnání
- úvahy na téma budoucího profesního zaměření
- návrat do práce po mateřské dovolené
- jak skloubit práci a domácnost
- začínám podnikat, bojím se, zda uspěju
- již nepracuji – co v životě dál?
- děti mimo domov
- chuť se něco nového naučit – jak na to?
- …
Tento výčet může mít více položek. Je mnoho startovacích životních pozic a mnoho postojů k vlastní kariéře a vlastnímu životu. Když už se ale rozhodneme, že změnu uskutečníme, většinou se ji snažíme pomalu nebo rychleji naplnit. V případě, že se na své cestě setkáme s překážkami, je prospěšné najít efektivní způsob, jak je překonat.
Koučink je v tomto směru dobrá volba – klient je vybízen k hlubším úvahám o nastávající změně. Zamýšlí se nad otázkami, které mu kouč klade a díky tomu zjišťuje, zda se ubírá směrem, který je pro něj prospěšný.
Zjišťuje, jak je možné překonávat překážky, učí se dobře organizovat čas a činnosti. Učí se jinak komunikovat… Na cestě k vlastnímu úspěchu se dozvídá mnohé o sobě samém, definuje své silné a slabé stránky a k těm zaujímá postoj.
Díky celému koučovacímu procesu si ve finále nastavuje změnu nejpodstatnější – změnu v myšlení, které se po koučovací sérii mění na myšlení pozitivní, na schopnost nacházet nová řešení, čelit výzvám.
A to je zásadní bonus koučinku: klient získá jasnost, sebedůvěru a hlavně know-how, jak se příště zvládnout komplikovanější situaci sám – bez kouče. Změna je tudíž trvalá!